Szkolenia The Linux Foundation

Cel egzaminu

kod: CHFD

CHFD Certified Hyperledger Fabric Developer

New exam coming soon in Q1 2020

The Certified Hyperledger Fabric Developer (CHFD) should demonstrate the knowledge to develop and maintain client applications and smart contracts using the latest Fabric programming model.

Overview

Hyperledger is an open source collaborative effort created to advance cross-industry blockchain technologies. It is a global collaboration, hosted by The Linux Foundation, including leaders in finance, banking, Internet of Things, supply chains, manufacturing and Technology.

Hyperledger offers a certification program that allows candidates to demonstrate their competence to develop and maintain client applications and smart contracts through the command line.

Exam Delivery: Online

Duration of Exam: TBD

Certification Valid: 2 Years

Version of software: TBD

Includes:

  • 12 Month Exam Eligibility
  • Free Exam Retake
  • PDF Certificate

Domains & Competencies

A Certified Hyperledger Fabric Developer (CHFD) should demonstrate the knowledge to develop and maintain client applications and smart contracts using the latest Fabric programming model.

Such a developer must also be able to package and deploy Fabric applications and smart contracts, perform end-to-end Fabric application life-cycle and smart contract management and program in Java or Node.js (or Go for smart contracts).

The Certified Hyperledger Fabric Developer certification will cover the following areas:

  • Identity Management – 7%
  • Network Configuration – 8%
  • Smart Contract Development – 40%
  • Smart Contract Invocation – 25%
  • Maintenance and Testing – 20%

Exam details

This exam is an online, proctored, performance-based test that consists of a set of performance-based items (problems) to be solved in a command line.

Policies & Resourcse    

Please review the Candidate Handbook and Exam Tips along with other recommended resources below.

Dodatkowe informacje

Poziom trudności
Czas trwania 1 dzień

Pozostałe szkolenia The Linux Foundation | Exam

Szkolenia powiązane tematycznie

Programowanie

DevOps

Open Source

Formularz kontaktowy

Prosimy o wypełnienie poniższego formularza, jeśli chcą Państwo uzyskać więcej informacji o powyższym szkoleniu.


* pola oznaczone (*) są wymagane

Informacje o przetwarzaniu danych przez Compendium – Centrum Edukacyjne Spółka z o.o.

CENA 375 USD NETTO

FORMA EGZAMINU ?

 
Zapisz się na egzamin
zamknij

Szkolenie stacjonarne

Szkolenia stacjonarne w Compendium CE odbywają się najczęściej w naszych lokalizacjach w Krakowie i Warszawie, ale także w miejscu ustalonym przez klienta. Grupa uczestnicząca w szkoleniu spotyka się w danym miejscu o określonym czasie i wraz z trenerem aktywnie uczestniczy w laboratoriach.

Szkolenie dlearning

W szkoleniach Compendium Distance Learning możesz uczestniczyć z dowolnego miejsca na świecie. Kursanci, dzięki zaawansowanej technologii, którą dostarcza Compendium CE, stale widzą i słyszą trenera, mogą mu zadawać pytania poprzez chat i mikrofon, a także uczestniczą w ćwiczeniach i laboratoriach, które rozwiązują wraz z prowadzącym. Po więcej informacji zajrzyj na stronę dlearning.eu

zamknij

Materiały papierowe

Materiały tradycyjne: cena zawiera standardowe materiały wydawane w postaci książek papierowych, drukowanych lub innej, w zależności od ustaleń z producentem.

Materiały elektroniczne

Materiały elektroniczne: są to materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej, które w zależności od dostawcy udostępniane są za pomocą dedykowanych aplikacji: Skillpipe, eVantage itd. lub w postaci dokumentów PDF.

Materiały ctab

Materiały ctab: cena zawiera tablet ctab oraz materiały szkoleniowe w formie elektronicznej bądź tradycyjne materiały szkoleniowe i materiały dodatkowe dostarczone w wersji elektronicznej w zależności od ustaleń z producentem (w postaci dokumentów PDF lub EPUB). Tak dostarczone materiały są przystosowane pod kątem wyświetlania ich na tablecie ctab. Po więcej informacji zajrzyj na stronę ctab.

Najbliższe szkolenia The Linux Foundation

Harmonogram szkoleń
The Linux Foundation