Novell zapewnia szyfrowanie danych w nowym pakiecie ZENworks Endpoint Security Management
środa, 16 styczeń 2008
Novell udostępnił na rynku oprogramowanie ZENworks Endpoint Security Management wyposażone w rozszerzone funkcje szyfrujące. Rozwiązanie to działa w oparciu o reguły definiowane zgodnie z wewnętrzną polityką bezpieczeństwa firmy. Obecnie produkt Novella zapewnia również zaawansowane szyfrowanie zwiększające bezpieczeństwo osobistych danych, w tym informacji przechowywanych na nośnikach wymiennych (np. pen drive), przenośnych urządzeniach (telefony komórkowe, odtwarzacze mp3) i oczywiście na dyskach twardych. Dzięki ZENworks Endpoint Security Management firmy i instytucje mają zapewnioną zindywidualizowaną pod kątem użytkowników kontrolę nad portami ich komputerów oraz urządzeniami przenośnymi. Wszystko to w celu zapewnienia skutecznej ochrony firmowych danych.
'Szyfrowanie staje się dla firm koniecznością'- mówi Chris Christiansen, wiceprezes IDC odpowiedzialny za program produktów i usług związanych z bezpieczeństwem. 'Przedsiębiorstwa ze wszystkich branż borykają się z jednej strony z zalewem przepisów, a z drugiej- zagrożeniami dla bezpieczeństwa, co wymusza stosowanie skuteczniejszej ochrony danych przed nieuprawnionym dostępem. Zintegrowane funkcje szyfrowania i obsługi polityki bezpieczeństwa dla haseł pozwalają zabezpieczyć zasoby korporacyjne przed zagrożeniami typowymi dla systemów stosowanych przez użytkowników, nasilającymi się w przypadku korzystania z komputerów przenośnych. Narzędzia te stanowią również nieocenioną pomoc dla administratorów, ułatwiając spełnianie wewnętrznych przepisów i określonych regulacji poprzez zapewnienie właściwego szyfrowania poufnych informacji i ograniczenie dostępu do nich wyłącznie do grona uprawnionych osób.'
Rozwiązanie ZENworks Endpoint Security Management zapewnia rozszerzoną kontrolę nad podłączanymi przez użytkowników do portów USB urządzeniami peryferyjnymi (innymi niż pamięci masowe, jak myszy czy drukarki), które mogą posłużyć do wyniesienia z firmy informacji bądź też do przyniesienia do firmowej sieci niepożądanych plików (nielegalne oprogramowanie, wirusy itp.). ZENworks Endpoint Security Management pozwala przy tym administratorom określać reguły dostępu poszczególnych urządzeń do firmowej sieci w oparciu o różnego rodzaju kryteria, jak producent czy model urządzenia. Możliwe jest również zablokowanie funkcji autoodtwarzania w celu ochrony firmowej sieci przed nasilającym się ryzykiem kradzieży danych za pomocą dołączanych do portów USB urządzeń i metodami zwanymi thumbsucking i podslurping.
ZENworks Endpoint Security Management umożliwia obecnie zaawansowaną kontrolę szyfrowania danych. W szczególności użytkownik może określić politykę szyfrowania dla określonych lokalizacji danych, przykładowo dla folderu Moje dokumenty na własnym twardym dysku. Zachowuje przy tym w pełni kontrolę nad swoimi danymi, a jednocześnie umożliwia administratorom skuteczne centralne zarządzanie bezpieczeństwem danych.
Nowa wersja narzędzia wyposażona jest również w ulepszone funkcje obsługi haseł, zapewniające silniejsze bezpieczeństwo w przypadku zgubienia lub kradzieży komputerów przenośnych, gdyż system Novella wymaga potwierdzenia tożsamości użytkownika dodatkowym hasłem przed rozszyfrowaniem danych. ZENworks Endpoint Security Management umożliwia również opcjonalną, dodatkową ochronę danych zawartych na nośnikach wymiennych tzw. silnym hasłem, uzupełniającą szyfrowanie danych na nośnikach wymiennych i zaufanych urządzeniach w oparciu o ich numer seryjny.
Więcej informacji: www.novell.com/products/zenworks/endpointsecuritymanagement