Europejskie Ramy Umiejętności w Zakresie Cyberbezpieczeństwa (ECSF)
wtorek, 31 październik 2023
Rosnące wymogi prawne dotyczące cyberbezpieczeństwa w UE oraz nierównowaga między zapotrzebowaniem a podażą specjalistów w tej dziedzinie skutkują potrzebą dalszych inwestycji w przekwalifikowanie i rozwijanie kwalifikacji zawodowych w obszarze cyberbezpieczeństwa.
Europejskie Ramy Umiejętności w Zakresie Cyberbezpieczeństwa (European Cybersecurity Skills Framework - ECSF) zostały opracowane przez Agencję Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) w 2022 roku. Ramy te mają na celu pomoc w zrozumieniu jakie kwalifikacje, umiejętności i kompetencje są potrzebne w obszarze cyberbezpieczeństwa i jak można oceniać poziom wiedzy oraz doświadczenia w tym zakresie.
ECSF definiuje różne poziomy umiejętności w cyberbezpieczeństwie, co pozwala na jasne określenie, na jakim etapie kariery zawodowej znajduje się dana osoba w tej dziedzinie. Dzięki temu frameworkowi pracodawcy, pracownicy, a także edukatorzy i instytucje szkoleniowe mogą lepiej dostosować kształcenie i rozwój zawodowy do wymagań rynku pracy w obszarze cyberbezpieczeństwa.
ECSF analizuje 12 ról w cyberbezpieczeństwie, ułatwiając zrozumienie obowiązków, kompetencji, i tworzenie programów szkoleniowych w tej dziedzinie, co jest kluczowe dla rosnącego zapotrzebowania na specjalistów od cyberbezpieczeństwa.
Role ECSF:
- Chief Information Security Oficer (CISO)
-
Zarządza strategią bezpieczeństwa cybernetycznego organizacji oraz jej wdrożeniem, aby zapewnić, że cyfrowe systemy, usługi i aktywa są odpowiednio zabezpieczone i chronione.
- Cyber Incident Responder
-
Monitoruje stan cyberbezpieczeństwa organizacji, zarządza incydentami podczas cyberataków i zapewnia ciągłość działania systemów ICT.
- Cyber Legal, Policy, & Compliance Officer
-
Zarządza strategią cyberbezpieczeństwa organizacji i jej wdrażaniem w celu zapewnienia, że cyfrowe systemy, usługi i zasoby są odpowiednio zabezpieczone i chronione.
- Cyber Threat Intelligence Specialist
-
Zbiera, przetwarza, analizuje dane i informacje w celu tworzenia raportów wywiadowczych, które można wykorzystać w praktyce, i rozpowszechnia je wśród docelowych interesariuszy.
- Cybersecurity Architect
-
Planuje i projektuje rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa (infrastruktury, systemy, zasoby, oprogramowanie, sprzęt i usługi) oraz kontroluje cyberbezpieczeństwo.
- Cybersecurity Auditor
-
Przeprowadza audyty cyberbezpieczeństwa w ekosystemie organizacji.
- Cybersecurity Educator
-
Poprawia wiedzę, umiejętności i kompetencje ludzi w zakresie cyberbezpieczeństwa.
- Cybersecurity Implementer
-
Opracowuje, wdraża i obsługuje rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa (systemy, zasoby, oprogramowanie, mechanizmy kontroli i usługi) w infrastrukturach oraz produktach.
- Cybersecurity Researcher
-
Bada domenę cyberbezpieczeństwa i uwzględnia wyniki w rozwiązaniach cyberbezpieczeństwa.
- Cybersecurity Risk Manager
-
Zarządza ryzykiem związanym z cyberbezpieczeństwem organizacji zgodnie z jej strategią. Rozwija, utrzymuje i komunikuje procesy zarządzania ryzykiem i raporty.
- Digital Forensics Investigator
-
Dba, aby dochodzenie w sprawie cyberprzestępczości ujawniło wszystkie dowody cyfrowe potwierdzające złośliwą działalność.
- Penetration Tester
-
Ocenia efektywność kontroli bezpieczeństwa, ujawnia i wykorzystuje luki w cyberbezpieczeństwie, oceniając ich krytyczność w przypadku wykorzystania przez podmioty stanowiące zagrożenie.
Więcej szczegółów o Europejskich Ramach Umiejętności w zakresie Cyberbezpieczeństwa (ECSF) znajdziesz tu -> Czytaj więcej
Jeśli chcesz podnieść swoje kwalifikacje w zakresie cyberbezpieczeństwa, Compendium Centrum Edukacyjne jest idealnym miejscem dla Ciebie! Autoryzowane szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa, zarządzania chmurą, analizy danych i wiele więcej w jednym miejscu oraz z personalizowanym podejściem do Twoich potrzeb.