Szkolenia dla pracowników IT z 100% Dofinansowania KFS 2025: klucz do sukcesu w nowoczesnej firmie
poniedziałek, 02 grudzień 2024
Szkolenia są nieodłącznym elementem rozwoju zawodowego pracowników, a ich rola w poprawie efektywności pracy jest nieoceniona. W branży IT, która charakteryzuje się dynamicznym rozwojem, regularne podnoszenie kwalifikacji jest szczególnie ważne. Inwestowanie w szkolenia dla pracowników IT to inwestycja w przyszłość firmy. Dzięki odpowiednio dobranym kursom można nie tylko zwiększyć efektywność pracy, ale również przyczynić się do rozwoju osobistego pracowników i wzmocnić pozycję firmy na rynku. Warto więc regularnie analizować potrzeby zespołu i dostosowywać kwalifikacje do aktualnych trendów i technologii.
Idealnym narzędziem do realizowania tych celów jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy – który pozwala zdobyć dofinansowanie na szkolenia nawet do 100%!
Krajowy Fundusz Szkoleniowy
Krajowy Fundusz Szkoleniowy jest formą wsparcia finansowego, które ma na celu zaspokojenie potrzeb związanych z kształceniem ustawicznym zarówno pracodawców, jak i pracowników. Dzięki temu funduszowi możliwe jest uaktualnianie oraz uzupełnianie kwalifikacji zawodowych IT. Dzięki KFS możliwe jest sfinansowanie szkoleń i kursów IT nawet w 100%.
Kto może skorzystać z KFS 2025?
Każdy pracodawca zatrudniający pracowników na podstawie umowy o pracę może ubiegać się o środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na rok 2025 !
Budżet KFS 2025:
Na rok 2025 przewidziano 419 591 tys. zł na Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS). Jest to znaczny wzrost w porównaniu do lat ubiegłych, co otwiera nowe możliwości dla osób i instytucji pragnących uzyskać dofinansowanie na szkolenia.
Wysokość dofinansowania:
- 100% wartości szkolenia dla Mikroprzedsiębiorcy : czyli firmy zatrudniające do 10 osób
- 80% wartości szkolenia dla pozostałych przedsiębiorców : czyli firmy które zatrudniają więcej niż 10 osób
Priorytety KFS 2025:
Dofinansowanie KFS przyznawane jest przez lokalne Urzędy Pracy, zgodnie z wskazanymi priorytetami które mają spełniać przedsiębiorcy i ich pracownicy starający się o dofinansowanie. W czym większą liczbę priorytetów wpiszę się przedsiębiorstwo tym zwiększa swoje szansę na otrzymanie dofinansowania KFS. Na czerwono zaznaczono priorytety idealnie wpasowujące się w ramy szkoleń IT.
Limit podstawowy tzw. Pula Ministra:
1) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie.
>> zobacz Barometr Zawodów – sprawdź czy Twój zawód w Twoim regionie jest deficytowy
2) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
3) Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.
4) Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
5) Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.
6) Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
7) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.
8) Rozwój umiejętności cyfrowych.
9) Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.
Rezerwa tzw. Pula Rady Rynku Pracy:
10) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób po 50 roku życia.
11) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
12) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób z niskim wykształceniem.
13) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w obszarach/branżach, które powiatowe urzędy pracy określą na podstawie wybranych przez siebie dokumentów strategicznych, analiz czy planów rozwoju jako istotne dla danego powiatu czy województwa.
Składanie Wniosku
Pracodawca, który chce uzyskać dofinansowanie, musi złożyć wniosek do powiatowego urzędu pracy. Ważne jest, aby wniosek został złożony do urzędu właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy lub miejsce prowadzenia działalności. Każdy urząd posiada własny wzór wniosku, co oznacza, że należy go pobrać bezpośrednio ze strony internetowej odpowiedniego urzędu pracy.
Lista Urzędów Pracy: https://psz.praca.gov.pl/wybor-urzedu
Kroki do Uzyskania Dofinansowania
- Wybór szkoleń z oferty Compendium CE: Dofinansowanie KFS może objąć dowolne szkolenie z oferty www.compendium.pl/szkolenia
- Pobranie Wzoru Wniosku: Odwiedź stronę internetową powiatowego urzędu pracy i pobierz odpowiedni wzór wniosku.
- Wypełnienie Wniosku: Wypełnij wszystkie wymagane pola, zwracając szczególną uwagę na część przeznaczoną dla firmy szkoleniowej.
- Złożenie Wniosku: Dostarcz kompletny wniosek do właściwego urzędu pracy w terminie określonym przez urząd.
- Oczekiwanie na Decyzję: Po złożeniu wniosku, urząd pracy dokona jego oceny i poinformuje pracodawcę o decyzji.
Dokumenty składane wraz z Wnioskiem:
- dokumenty pozwalające na ocenę spełniania warunków dopuszczalności pomocy de minimis (w przypadku pracodawcy będącego przedsiębiorcą)
- kopię dokumentu potwierdzającego oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności – w przypadku braku wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej
- program kształcenia ustawicznego
W tym dokumenty zagwarantowane przez Compendium CE:
- wzór zaświadczenia (Certyfikatu) wystawianego przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego
- dokument potwierdzający wpis firmy szkoleniowej do Rejestru Instytucji Szkoleniowych prowadzony przez WUP oraz KRS
- certyfikat jakości usług szkoleniowych realizatora szkolenia MSUES