Compendium CE patronem edukacyjnym Storage Day 2003
Wednesday, 04 June 2003
3 czerwca 2003 odbyła się trzecia edycja konferencji na temat technologii pamięci masowych, organizowanej przez Veracomp SA dla polskich firm integracyjnych - Storage Day 2003. Patronat honorowy objął Minister Nauki i Informatyzacji RP, Przewodniczący Komitetu Badań Naukowych - profesor Michał Kleiber. Partnerem edukacyjnym było Compendium - Centrum Edukacyjne Veracomp SA, które przygotowało specjalną ofertę promocyjną dla uczestników konferencji zainteresowanych pogłębieniem wiedzy w zakresie technologii pamięci masowych.
Tegoroczna edycja Storage Day cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wzięło w niej udział ponad 80 przedstawicieli polskich firm informatycznych. Uczestnikom została przekazana wiedza w zakresie technologii i rozwiązań zabezpieczania, udostępniania i przechowywania danych. Firmy otrzymały również informacje o tym, jak wykorzystać szanse, które pojawiły się w wyniku realizacji przez rząd polski strategii informatyzacji kraju.
Zakładane w "Strategii informatyzacji Rzeczpospolitej Polskiej - ePolska" przeniesienie na platformę elektroniczną usług publicznych oraz wejście w życie ustawy o podpisie elektronicznym stwarza podstawy do stosowania na szerszą skalę komunikacji elektronicznej w załatwianiu spraw urzędowych i działalności handlowej. W wyniku realizacji projektów priorytetowych dla informatyzacji Polski, w ciągu najbliższych 2-3 lat, w każdym polskim przedsiębiorstwie zwiększy się ilość wykorzystywanych na bieżąco i przechowywanych danych. Dotyczyć to już będzie nie tylko międzynarodowych korporacji, ale większości małych i średnich przedsiębiorstw, które znaczną część operacji i transakcji handlowych, księgowych czy finansowych będą przeprowadzać drogą elektroniczną. Oznacza to, ze pojawią się setki terabajtów danych, które trzeba będzie bezpiecznie przechowywać i udostępniać.
"Wdrożenie technologii pamięci masowych jest niezbędnym elementem powodzenia założonego rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Systemy teleinformatyczne nie będą spełniać swoich funkcji, jeśli nie będzie możliwości odtworzenia gromadzonych w nich danych w wypadku awarii, uszkodzenia, włamania czy pożaru." - powiedział Mirosław Chełmecki, dyrektor działu pamięci masowych i serwerów w Veracomp - "Rozwiązania służące do gromadzenia i udostęp-niania danych są zainstalowane "w tle", poza aplikacjami widocznymi dla bezpośrednich użytkowników systemów teleinformatycznych. Jednak ich obecność jest istotna. Decyduje bowiem o bezpieczeństwie firmy, wpływa na jakość i szybkość pracy użytkowników."
Trzecia edycja Storage Day składała się z pięciu sesji handlowo - technologicznych. Przedstawiciele HP zaprezentowali rozwiązania wirtualizacji pamięci masowych, nowe macierze dyskowe EVA 3000, a także teorię snap-shot i klonów. Wystąpienie Computer Associates skupione było wokół dwóch aplikacji: BrightStor Arcserve i eTrust. Uczestnicy konferencji poznali możliwości produktów oraz korzyści handlowe wynikające z ich sprzedaży. Prezentacja firmy Tandberg Data dotyczyła najnowszych rozwiązań zapisu taśmowego. Przedstawiciel firmy Adaptec omówił trendy technologiczne i rynkowe w zakresie budowy sieci pamięci masowych. Zaprezentował rozwiązania iSCSI, które umożliwiają zbudowanie sieci do obsługi urządzeń pamięci masowych, w oparciu o technologie Ethernet. Dodatkowo, przedstawione zostały macierze dyskowe firmy EuroLogic, kupionej przez Adapteca w marcu tego roku. Ostatnia sesja tegorocznej edycji Storage Day poświęcona była niedrogim rozwiązaniom macierzy dyskowych, które pozwalają na składowanie dużych ilości danych na tanich dyskach IDE. Oprócz macierzy dyskowych firmy Proware Technology przedstawiono dedykowane serwery NAS i rozwiązania typu disc-to-disc backup tego producenta.
Storage Day został przygotowany we współpracy z firmami Hewlett-Packard, Computer Associates, Proware Technology, Adaptec i Tandberg Data. Patronat honorowy objął Minister Nauki i Informatyzacji RP, Przewodniczący Komitetu Badań Naukowych. Patronami medialnymi byli: IT Reseller oraz Teleinfo. Partnerem edukacyjnym było Compendium - Centrum Edukacyjne Veracomp SA, które przygotowało specjalną ofertę promocyjną dla uczestników konferencji zainteresowanych pogłębieniem wiedzy w zakresie technologii pamięci masowych.