„Powiew świeżości” od Check Point - dwa nowe kursy CCSA i CCSE

poniedziałek, 08 lipiec 2013

Pomimo głębokiego kryzysu światowego niektóre gałęzie gospodarki rozwijają się dynamicznie pokazując nieoczekiwanie szybki rozwój. Są to rynki takie jak rynek urządzeń mobilnych, bezprzewodowy czy rynek bezpieczeństwa. Po latach kosmetycznych zmian produktu flagowego VPN-1 wyczuwalny jest wreszcie powiew świeżości.

Check Point ogłosił, że kursy IT od teraz będą oznaczane przez rok publikacji, a nie jak dotychczas w oparciu o numer wersji oprogramowania. Producent wprowadził dwa nowe kursy - Check Point Security Administration 2013 i Check Point Security Engineering 2013. Pierwszy z nich jest już dostępny, a drugi ma być dostępny już wkrótce. Oba kursy IT są oparte o wersję oprogramowania Check Point R76. Warto przyjrzeć się uważnie nowym udoskonaleniom i zastanowić się jakie były motywacje ich wprowadzenia.

Check Point zunifikował SPLAT i dawną platformę Nokii IPSO do wspólnego systemu operacyjnego GAiA. Takich rzeczy, jak przyjazny dla użytkownika interfejs GUI czy łatwości tworzenia kopii zapasowej konfiguracji można było oczekiwać. Po dodaniu skalowalności procesora przez CoreXL i szybkości przetwarzania przez nowe platformy sprzętowe "3X" skalowalność systemu operacyjnego pozostała w tyle. GAiA dodaje trochę „po cichu” wsparcie dla 64-bitowej architektury pozwalając użytkownikom na przetwarzanie dużej liczby jednoczesnych połączeń. Technologie, takie jak Application Control i IPS mają teraz szansę pracować efektywnie, jako że bazowy system jest w stanie zapewnić im wystarczającą moc obliczeniową i pamięć.

Inne zmiany są równie ważne. Fakt, że łamanie algorytmów kryptograficznych za pomocą procesorów graficznych jest szybkie i kosztowo efektywne, spowodował małą rewolucję. Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), jako część programu modernizacji zabezpieczeń kryptograficznych, wprowadziła „Suite B”, który jest zestawem algorytmów kryptograficznych podnoszących bezpieczeństwo danych. Zmiany te zostały już wdrożone w R71, ale dopiero teraz można powiedzieć, że działają stabilnie. Warto sprawdzić właściwości szyfrowania VPN w nowym oprogramowaniu i dostosować je do wymagań własnej polityki bezpieczeństwa.

W interfejsie GUI także zaszły duże zmiany. Nowe udogodnienia, takie jak liczniki częstotliwości wykorzystania reguł czy graficzna prezentacja aktywności w różnych zakładkach konfiguracyjnych daje administratorom niepowtarzalną szansę, aby zrozumieć ruch sieciowy i zoptymalizować wydajność oprogramowania już na poziomie Smart Dashboard.

Od CCSA 2013 oprócz „Study Guide” na stronach internetowych Check Pointa dostępny jest również egzamin praktyczny. Bardzo ułatwia to przygotowanie do egzaminu właściwego, którego pula pytań jest dosyć duża.

Na pewno warto przyjrzeć się bliżej systemowi GAiA i nowym kursom CCSA 2013/CCSE 2013. Zwłaszcza ten ostatni zawiera sporo informacji na temat debugowania i rozwiązywania problemów w oprogramowaniu firmy Check Point. Informacji tych brakowało od zniknięcia CCSE+. Klastrowanie VRRP to również nowa rzecz wprowadzona poprzez unifikację z IPSO. Są to tylko niektóre ciekawsze aspekty szkolenia Check Point Security Administration 2013 i Check Point Security Engineering 2013.

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące kursów firmy Check Point.

Formularz kontaktowy

Prosimy o wypełnienie poniższego formularza, jeśli chcą Państwo uzyskać więcej informacji o powyższym temacie.





* pola oznaczone (*) są wymagane

Informacje o przetwarzaniu danych przez Compendium – Centrum Edukacyjne Spółka z o.o.