European Tech Hiring Trends 2021
piątek, 10 czerwiec 2022
Po spowolnionym a poniekąd wstrzymanym zatrudnianiu, spowodowanym pandemią, rok 2021 r. wykazał się niezwykłym wzrostem aktywności pracodawców. Wynika to z rosnącego zapotrzebowania na pracowników w celu uzupełnienia wolnych stanowisk lub pozyskania nowych talentów do realizacji strategii rozwoju.
Firma CompTia (Computing Technology Industry Association) opublikowała swój coroczny raport European Tech Hiring Trends (2021), w którym na podstawie danych o ofertach pracy zostały zbadane 10 rynków europejskich: Belgia, Czechy, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Polska, Portugalia, Rumunia i Hiszpania.
Według przeprowadzonych badań, w porównaniu z IV kwartałem 2020 r. całkowita liczba zamieszczonych ogłoszeń o pracę na stanowiska technologiczne wzrosła w I kwartale 2021 r. o 9%, a w III kwartale 2021 r. na 10 badanych rynkach zostało zamieszczone prawie 900 tys. ogłoszeń.
Raport wskazuje, że najbardziej poszukiwanymi specjalistami przez pracodawców są:
- Deweloperzy oprogramowania, programiści i deweloperzy stron internetowych
- Analitycy systemów i specjaliści ds. bezpieczeństwa cybernetycznego
- Specjaliści i technicy wsparcia IT
- Administratorzy oraz technicy sieci i systemów
Badania wykazały, że poziom zatrudnienia specjalistów z branży technologicznej w Polsce wzrósł o 81%, natomiast w Holandii i we Włoszech wskaźnik ten spadł o 17%. Wśród Polskich regionów liderami w zatrudnieniu okazały się Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław i Ożarów Mazowiecki.
Przeanalizowane ogłoszenia o pracę ujawniły, iż coraz częściej pracodawcy poszukują osoby wszechstronne i posiadające miękkie kompetencje. Najbardziej popularnymi preferowanymi umiejętnościami kandydatów zostały te powiązane z oprogramowaniem, infrastrukturą, danymi i aplikacjami biznesowymi, lecz znalazły się w tej kategorii również takie cechy jak komunikacja, inteligencja emocjonalna, umiejętność współpracy, rozwiązywanie problemów, myślenie kreatywne i zarządzanie projektami. Coraz częściej pracodawcy oczekują od kandydatów co najmniej podstawowej wiedzy z cyberbezpieczeństwa, zarządzania danymi i chmurą.
Czy osoby z minimalnym stażem lub z brakiem doświadczenia mają szansę na przetrwanie? Według informacji podane w raporcie, aż 54% firm koncentrują się głównie na zatrudnianiu na stanowiska podstawowe pracowników z doświadczeniem od 0 do 2 lat.