European Tech Hiring Trends 2021

piątek, 10 czerwiec 2022

Po spowolnionym a poniekąd wstrzymanym zatrudnianiu, spowodowanym pandemią, rok 2021 r. wykazał się niezwykłym wzrostem aktywności pracodawców. Wynika to z rosnącego zapotrzebowania na pracowników w celu uzupełnienia wolnych stanowisk lub pozyskania nowych talentów do realizacji strategii rozwoju.

 

European Tech Hiring Trends 2021

 

Firma CompTia (Computing Technology Industry Association) opublikowała swój coroczny raport European Tech Hiring Trends (2021), w którym na podstawie danych o ofertach pracy zostały zbadane 10 rynków europejskich: Belgia, Czechy, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Polska, Portugalia, Rumunia i Hiszpania.

 

Według przeprowadzonych badań, w porównaniu z IV kwartałem 2020 r. całkowita liczba zamieszczonych ogłoszeń o pracę na stanowiska technologiczne wzrosła w I kwartale 2021 r. o 9%, a w III kwartale 2021 r. na 10 badanych rynkach zostało zamieszczone prawie 900 tys. ogłoszeń.

 

Raport wskazuje, że najbardziej poszukiwanymi specjalistami przez pracodawców są:

  • Deweloperzy oprogramowania, programiści i deweloperzy stron internetowych
  • Analitycy systemów i specjaliści ds. bezpieczeństwa cybernetycznego
  • Specjaliści i technicy wsparcia IT
  • Administratorzy oraz technicy sieci i systemów

 

Badania wykazały, że poziom zatrudnienia specjalistów z branży technologicznej w Polsce wzrósł o 81%, natomiast w Holandii i we Włoszech wskaźnik ten spadł o 17%. Wśród Polskich regionów liderami w zatrudnieniu okazały się Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław i Ożarów Mazowiecki.

 

Przeanalizowane ogłoszenia o pracę ujawniły, iż coraz częściej pracodawcy poszukują osoby wszechstronne i posiadające miękkie kompetencje. Najbardziej popularnymi preferowanymi umiejętnościami kandydatów zostały te powiązane z oprogramowaniem, infrastrukturą, danymi i aplikacjami biznesowymi, lecz znalazły się w tej kategorii również takie cechy jak komunikacja, inteligencja emocjonalna, umiejętność współpracy, rozwiązywanie problemów, myślenie kreatywne i zarządzanie projektami. Coraz częściej pracodawcy oczekują od kandydatów co najmniej podstawowej wiedzy z cyberbezpieczeństwa, zarządzania danymi i chmurą.

Czy osoby z minimalnym stażem lub z brakiem doświadczenia mają szansę na przetrwanie? Według informacji podane w raporcie, aż 54% firm koncentrują się głównie na zatrudnianiu na stanowiska podstawowe pracowników z doświadczeniem od 0 do 2 lat.

 

Formularz kontaktowy

Prosimy o wypełnienie poniższego formularza, jeśli chcą Państwo uzyskać więcej informacji o powyższym temacie.

* pola oznaczone (*) są wymagane

Informacje o przetwarzaniu danych przez Compendium – Centrum Edukacyjne Spółka z o.o.