ITIL w wersji 4 już dostępny!

poniedziałek, 11 luty 2019

Firma Axelos, właściciel standardu zarządzania usługami IT – ITIL, ogłosiła premierę kolejnej, czwartej już wersji standardu ITIL®. Ostatnia, trzecia wersja została opublikowana, w roku 2007 a następnie zaktulizowana w 2011 . Wersja czwarta ITIL® jest uzupełniona i dostosowana do obecnych standardów, takich jak nowe rodzaje usług IT oraz nowoczesne sposoby pracy. W najnowszej wersji tego standardu zarządzania usługami IT znajdziemy nawiązania do takiej tematyki jak Internet of Things (IoT), Artificial Intelligence (AI) oraz nano- czy biotechnologia. Kontekst ITIL 4 został także znacznie poszerzony o podejścia Agile oraz DevOps (development and operations).

Nowa wersja szkolenia ITIL4

Na szkolenia ITIL®4 do Compendium CE zapraszamy już od 4 marca 2019 >>

Co się zmieniło w certyfikacji ITIL®4 w porównaniu do poprzedniej wersji?

Certyfikat ITIL4

Axelos prawie całkowicie przebudował swój dotychczasowy system certyfikacji. Oprócz szkolenia podstawowego, które zostało zaktualizowana do najnowszej wersji, czyli ITIL®4 Foundation, zmianie uległy wszystkie pozostałe szkolenia i nie są one jedynie odpowiednikami kursów z poprzedniej wersji ze zmienioną nazwą.

W wersji ITIL®4 mamy sześć szkoleń, które mogą prowadzić do uzyskania łącznie trzech tytułów.

Jak wygląda certyfikacja w wersji ITIL®4?

Certyfikację w wersji czwartej, podobnie jak  w trzeciej, rozpoczyna kurs ITIL®4 Foundation. Po nim, w dalszej ścieżce edukacyjnej dostępnych jest 5 szkoleń i egzaminów certyfikacyjnych:

  1. ITIL® Specialist: Create, Deliver & Support
  2. ITIL® Specialist: Drive Stakeholder Value
  3. ITIL® Specialist: High Velocity IT
  4. ITIL® Strategist: Direct, Plan & Improve
  5. ITIL® Leader: Digital & IT Strategy

Do wyboru są dwie ścieżki certyfikacji –  jeden z egzaminów powtarza się w obydwu ścieżkach – jest to ITIL® Strategist: Direct, Plan & Improve.  Wystarczy go zdać tylko raz - jest on zaliczony od razu do obu ścieżek.

Zdobycie czterech pierwszych certyfikacji owocuje otrzymaniem tytułu ITIL® Managing Professional (MP), natomiast dwóch ostatnich – tytułem ITIL® Strategic Leader (SL).

Jeżeli dana osoba uzyska obydwa tytuły i w dalszej kolejności złoży stosowną aplikację, w której dowiedzie swoje praktyczne doświadczenie z zakresu ITIL® wykazując swój wieloletni aktywny udział we wdrażaniu praktyk, uzyskuje również najwyższy możliwy tytuł w hierarchii – ITIL® Master.


Co zrobić, gdy zacząłem certyfikację w wersji ITIL®3?

Na początku trzeba jasno zakomunikować, że trzecia wersja ITIL® zostanie wycofana z rynku w połowie 2020 roku. Osoby, które rozpoczęły certyfikację w wersji 3 i zdobyły co najmniej 17 punktów, będą mogły przystąpić do egzaminu przejściowego (Bridge), do wersji czwartej. Osoby te, po zdaniu  egzaminu, otrzymają tytuł ITIL® Managing Professional Transition, który będzie równoważny z tytułem ITIL® Managing Professional (MP).
Osoby, które nie mają jeszcze 17 punktów ITIL mogą kontynuować naukę i uzyskiwać certyfikaty ITIL wersji 3 na poziomie Intermediate, tak długo jak będą one dostępne, a następnie podejść do egzaminu ITIL® Managing Professional Transition.
Osobom, które już posiadają tytuł ITIL Expert w wersji 3, także zalecane jest podejście do szkolenia i egzaminu ITIL® Managing Professional Transition.

Osoby, które nie uzyskają do tego czasu wymaganych 17 punktów będą musiały podejść do ścieżki certyfikacji od początku, tj. od kurs podstawowego ITIL® Foundation w wersji 4, a ich wcześniej zdobyte punkty na wersji trzeciej przepadną.

Szkolenia ITIL®4 od marca w Compendium CE!

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy od 4 marca do naszych sal szkoleniowych na pierwszy w ścieżce certyfikacyjnej kurs ITIL® w wersji 4 – ITIL® Foundation.
Szkolenia ITIL® Specialist, ITIL® Strategist i ITIL® Leader będą dostępne w naszej ofercie już w drugiej połowie 2019 roku.

Formularz kontaktowy

Prosimy o wypełnienie poniższego formularza, jeśli chcą Państwo uzyskać więcej informacji o powyższym temacie.

* pola oznaczone (*) są wymagane

Informacje o przetwarzaniu danych przez Compendium – Centrum Edukacyjne Spółka z o.o.