Jaką certyfikację Linux wybrać? Przewodnik po szkoleniach Open Source

piątek, 10 styczeń 2020

Od lipca 2019r poszerzyła się oferta linuksowych szkoleń na polskim rynku. Mówimy tutaj o szkoleniach autoryzowanych, które mogą być poparte zdanym egzaminem, potwierdzającym konkretne umiejętności. Do tej pory w świadomości typowego kandydata na SysAdmina funkcjonowały najczęściej szkolenia oraz certyfikaty oferowane bezpośrednio przez autorów najpopularniejszych dystrybucji linuksowych takich jak Red Hat czy SUSE Linux. Niedawno na rynku polskim pojawiła się cała gama szkoleń pod patronatem The Linux Foundation.

Szkolenia Linux

 

Pominięte zostały tutaj szkolenia autorskie, tworzone przez szkoleniowców w różnych ośrodkach, ale nie dlatego, że są one bezwartościowe - wręcz przeciwnie, bywają odpowiedzią na konkretne problemy użytkowników, czy całych firm. Po prostu ich cel jest inny.

W takim razie czym się różnią te szkolenia w sensie praktycznym, jakie jest ich powiązanie z materiałem egzaminacyjnym, jak wyglądają egzaminy, które łatwiej zdać? Tekst ten nie wskaże oczywiście na jakie szkolenia powinna się udać zainteresowana osoba – tekst ten opisuje różnice w wybranych szkoleniach i certyfikacjach, które pozwolą każdemu wybrać ofertę dla niego lepszą. Autor tekstu, jako trener z wieloletnim doświadczeniem, który prowadził szkolenia SUSE Linux, szkolenia oraz egzaminy z produktów firmy Red Hat, a także kursy The Linux Foundation w sposób merytoryczny odniesie się do każdego z wyżej wymienionych szkoleń.

Szkolenia Red Hat

Mocną stroną tych szkoleń jest ich jasno określony cel. Tym celem jest nabycie konkretnych umiejętności wskazanych przez firmę Red Hat i przygotowanie do powiązanego z danym szkoleniem egzaminu certyfikującego. Innymi słowy, jeżeli ktoś uczciwie przerobi podczas szkolenia wszystkie ćwiczenia praktyczne to jest przygotowany do egzaminu. Dodatkowo, jeżeli posiada również doświadczenie w pracy w linii poleceń to pierwszy egzamin (RHCSA) powinien być dla niego łatwy do zdania.
Materiały nie są przeładowane teorią, część praktyczna jest przygotowana bardzo poprawnie, zawiera opisy krok po roku oraz dodatkowo tematyczne "laby" ze skryptem sprawdzającym poprawność wykonania oraz dodanym przykładem rozwiązania. W każdej chwili można przywrócić pierwotny stan maszyny szkoleniowej i powtórzyć ćwiczenie, czy lab. Przygotowane są skrypty, które ustawiają część środowiska do ćwiczeń. To z jednej strony powoduje, że można się skupić na idei ćwiczenia i efektywnie wykorzystać czas, a z drugiej strony praktycznie uniemożliwia samodzielne odtworzenie identycznego środowiska szkoleniowego poza salą szkoleniową i tym samym możliwość powtórzenia ćwiczeń w domu. Pomimo, że są to szkolenia dotyczące konkretnej dystrybucji linuksa to jednak ich charakter tam, gdzie to jest możliwe jest ogólnolinuksowy, czyli wiedza i praktyczne ćwiczenia mogą zostać zaadaptowane na dowolnie innej wersji linuksa. Każdy egzamin Red Hat ma formę praktyczną i nie narzuca sposobu rozwiązywania zadań, sprawdzany jest efekt działań kandydata, a nie historia jego poczynań.

Szkolenia SUSE Linux

Materiały szkoleniowe SUSE są zwykle obszerne, a ćwiczenia opisane detalicznie, krok po kroku. Większość ćwiczeń można wykonać budując swoje własne środowisko pracy na swojej maszynie w domu i tym samym każde ćwiczenie szkoleniowe w razie potrzeby (choćby przygotowując się do egzaminu certyfikującego) można powtórzyć również po dłuższym czasie od szkolenia. W materiałach szkoleniowych znajdziemy również zdecydowanie więcej informacji teoretycznych, aniżeli w materiałach szkoleniowych Red Hat i podczas samych szkoleń poświęca się im więcej czasu. To też w kontekście potrzeby powrotu do materiałów szkoleniowych po dłuższym czasie od szkolenia ma istotne znaczenie. Są one nadal wartościowe i możliwe do wykorzystania jako materiały do samodzielnej nauki. 
SUSE bazuje podczas swoich egzaminów certyfikujących zarówno na testach wyboru (poziom SCA) jak i zadaniach praktycznych (poziom SCE). Do egzaminów podchodzi się niezależnie od sesji szkoleniowych i można je zdawać z domu (warunkiem jest tutaj szybkie i stabilne łącze internetowe).

Dużą pomocą w konfiguracji systemów SUSE Linux jest YAST, który podczas egzaminów praktycznych może zdecydowanie ułatwić zrealizowanie zadań, np. kiedy uczestnik zapomni szczegółów pliku konfiguracyjnego danej usługi. Należy pamiętać, że YAST jest obecny właściwie tylko w systemach SUSE więc umiejętności oparte na wykorzystaniu tego narzędzia nie będą mogły być prosto wykorzystane w innych wersjach Linuksa, ale trudno mieć do SUSE żal o to, że udało im się stworzyć bardzo dobry systemowy konfigurator.

Sprawdź naszą ofertę autoryzowanych szkoleń SUSE Linux Enterprise >>

Szkolenia The Linux Foundation

Materiały szkoleniowe do kursów The Linux Foundation są bardzo obszerne. Bywa, że do czterodniowego kursu materiały zawierają ponad 600 stron, a każda z nich zawiera screen oraz szczegółowe objaśnienia.

Ten nadmiar materiału pozwala dokonać wyboru pod kątem potrzeb grupy na sali, np. mając grupę Centosową bardzo pobieżnie traktuje się informacje dotyczące Ubuntu czy SUSE, ale jednocześnie uczestnicy dostają do ręki materiał do samodzielnej nauki. Praktycznie wszystkie ćwiczenia można potem przerobić w domu, na własnym komputerze -  innymi słowy szkolenie nie musi się zamykać w ramach formalnych zajęć.

Na szkoleniach do wyboru mamy maszyny z systemami CentOS, OpenSUSE lub Ubuntu. Egzamin zdaje się zdalnie (np. z domu) na maszynach Centos lub Ubuntu (do wyboru). Celem kursów przygotowanych przez The Linux Foundation nie jest sensu stricto samo przygotowanie do poszczególnych egzaminów certyfikujących, a zbudowanie świadomości i nabycie stosownych umiejętności praktycznych. Egzamin jest co prawda potwierdzeniem tychże, ale nie jest to cel nadrzędny.  
I tak na przykład pierwszy egzamin LFCS Linux Foundation Certified SysAdmin, który jest odpowiednikiem tytułu RHCSA Red Hat Certified System Administrator jest znacznie bardziej wymagający.
Szkolenia i certyfikaty The Linux Foundation są bardzo cennym uzupełnieniem oferty na rodzimym rynku choćby z tego powodu, że odnoszą się do różnych dystrybucji i poszerzają społeczność certyfikowanych inżynierów Linuksa z różnych dystrybucji. Jest to doceniane chociażby przez Ubuntu. Można stwierdzić, że te szkolenia mają najmniej korporacyjny charakter, to znaczy biorą pod uwagę także indywidualnych adeptów Linuksa, ale z drugiej strony certyfikaty The Linux Foundation poświadczają duże umiejętności posiadacza.

infografka

 

Szczególnie polecane szkolenia The Linux Foundation

Co do konkretów to w ofercie szkoleń The Linux Foundation dotyczących kariery zawodowej w obrębie roli SysAdmia warto zwrócić uwagę na szkolenie LFS301 Linux for System Administrators. Jest to bowiem szkolenie, które daje solidną podstawę do zrozumienia systemów linuksowych. Tej wiedzy brakuje potem zarówno administratorom, jak i programistom. Omawiane są wszystkie elementy systemu linuksowego, zależności w odniesieniu do różnych dystrybucji, start systemu, zarządzanie usługami, hardwarem, a ćwiczenia pokazują z jednej strony elastyczność systemu, a z drugiej dają wskazówki, jak konkretnie zrealizować konkretne zadania administracyjne. Innymi słowy szkolenie to jest pokaźnym kompendium zarówno praktycznej jak i teoretycznej wiedzy o Linuksie. Idąc dalej, naturalną kontynuacją dla LFS301 jest szkolenie LFS311 Linux for System Engineers skupiające bardziej zaawansowane elementy typowej pracy z systemami Linux.
Kolejnym, bardzo ciekawym szkoleniem jest LFS426 Linux Performance Tuning - zaawansowane szkolenie, na którym omawiane są narzędzia służące do pomiaru różnych parametrów określających wydajność systemu, metodologia pomiaru oraz zasady wprowadzania zmian służących optymalizacji. Jest tu sporo ćwiczeń praktycznych, ale też dużo wyjaśnień dotyczących relacji pomiędzy różnymi parametrami jądra, które wpływają na wydajność systemu, metod profilowania systemu czy narzędzi, które w tym celu są przygotowane, ale nie funkcjonują zwykle w świadomości administratorów systemów linuksowych.

Następnym, interesującym szkoleniem od The Linux Foundation jest LFS416 Linux Security. To szkolenie jest oryginalne w swojej formule, łączy bowiem w sobie pewne elementy proceduralne, chętnie pomijane przez administratorów, z praktycznymi zaleceniami konfigurowania systemu. Jest więc wprowadzeniem w bezpieczeństwo systemów linuksowych niejako od strony korporacyjnej, polityk bezpieczeństwa, ale z pokazaniem tego, co się dzieje na dole, na poziomie systemów plikowych, sieci czy usług sieciowych.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą szkoleń The Linux Foundation >>

Janusz Bielec Trener Open Source

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Janusz Bielec
Certyfikowany trener Open Source w Compendium CE
Certyfikowany inżynier RHCE, LFCS, CLE (dawny SCE)

Formularz kontaktowy

Prosimy o wypełnienie poniższego formularza, jeśli chcą Państwo uzyskać więcej informacji o powyższym temacie.

* pola oznaczone (*) są wymagane

Informacje o przetwarzaniu danych przez Compendium – Centrum Edukacyjne Spółka z o.o.