PORADNIK: JAK UZYSKAĆ DOFINANSOWANIE Z KFS W 2023 ORAZ LISTA AKTUALNYCH NABORÓW

czwartek, 19 styczeń 2023

JAK UZYSKAĆ DOFINANSOWANIE Z KFS W 2023 ORAZ LISTA AKTUALNYCH NABORÓW

Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) od roku 2014 prężnie wspiera rozwój pracowników i pracodawców na terenie całej Polski. Środki pochodzące z tego funduszu są ogólnodostępne, więc mogą je pozyskać zarówno przedsiębiorstwa prywatne, fundacje, organy samorządowe jak i wszystkie jednostki z sektora publicznego. Jedynym warunkiem koniecznym jest zatrudnianie minimum jednej osoby na podstawie umowy o pracę, bez względu na wymiar etatu.W roku 2023 do wykorzystania będzie prawie 219 752 tys. zł.Dzięki środkom KFS można uzyskać dofinansowanie wynoszące 80% kosztów kształcenia ustawicznego, a w przypadku mikroprzedsiębiorstw dofinansowanie wynosi 100%!Dofinansowanie przypadające na jedną osobę może się różnić w zależności od powiatu, lecz z reguły jest to 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika, co oznacza że do wykorzystania jest ponad 18 000 złotych na osobę !

 

Sprawdź też listę aktualnych naborów wniosków o dofinansowanie z KFS w Twoim powiecie na dole tego artykułu lub klikając w przycisk poniżej.

SPRAWDŹ

 

Krok 1 – Zdobycie informacje o naborze środków z KFS

Dystrybutorem środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego są Powiatowe Urzędy Pracy (PUP). Aby starać się o uzyskanie dofinansowania należy złożyć wniosek we właściwym dla miejsca zarejestrowania działalności gospodarczej Powiatowym Urzędzie Pracy. Ten krok jest o tyle istotny, że nabory na środki z KFS są bardzo krótkie, z reguły trwają one tylko kilka dni, a przy dużym zainteresowaniu dofinansowaniem nabory odbywają się tylko raz do roku. W większości powiatów nabory ruszą w pierwszym kwartale 2023. Zachęcamy do śledzenia stron lokalnych urzędów pracy.

 

 

jak uzyskać dofinansowanie do szkoleń poradnik

Krok 2 – Wybór pracowników oraz odpowiedniej oferty szkoleniowej

Środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego mogą być przeznaczone na dowolne szkolenie z oferty Compendium CE. W swojej ofercie posiadamy między innymi autoryzacje takich wiodących producentów jak:

Microsoft, Fortinet, The Linux Fundation, Mile2, F5 Networks, Google Cloud, CompTIA, Aruba, ITIL czy Prince2.

Co roku z naszych usług korzysta ponad 3 tysiące profesjonalistów głównie z branży IT. W poprzednich latach  z naszych usług skorzystały między innymi takie firmy jak: KGHM, Narodowy Bank Polski, Ministerstwo Obrony Narodowej, Fujitsu, NASK, Capgemini, PKN Orlen i wiele innych.

 

 

Krok 3 – Uzupełnienie wniosku oraz złożenie go w terminie do PUP

Gdy już wybierzecie odpowiednie szkolenia, należy złożyć wniosek w wyznaczonym terminie w Powiatowym Urzędzie Pracy. Aktualny wniosek wraz ze wszystkimi załącznikami znajdziecie na stronie PUPu. Warto pamiętać, że aby ubiegać się o środki KFS należy spełniać warunki o przyznaniu pomocy de minimis oraz jeden z priorytetów KFS na dany rok kalendarzowy. Priorytety wyznaczone na 2023 szczerej opisaliśmy w odzielinym artykule:

 

PRIORYTETOWE DOFINANSOWANIE DO 100% NA SZKOLENIA IT

  

Załącznik dotyczący programu kształcenia ustawicznego, który jest wymagany przy składaniu wniosku zawsze dostarcza instytucja szkoleniowa, czyli w tym wypadku Compendium CE. Dostarczamy także, pełną dokumentację wymaganą od Instytucji szkolącej przy ubieganiu się o dofinansowanie, gwarantującą w tej kwestii uzyskanie najwyższej ilości punktów. Wnioski można składać zarówno w urzędzie jak i poprzez Internet (pod warunkiem posiadania bezpiecznego podpisu elektronicznego, bądź profilu zaufanego).

Krok 4 – Decyzja urzędu pracy oraz podpisanie niezbędnych dokumentów

Po około 30 dniach powinniście otrzymać decyzje z urzędu o przyznaniu dofinansowania. Czasami ten okres może się jednak wydłużyć. W przypadku pozytywnej decyzji urzędu, konieczne jest podpisanie umowy między wnioskodawcą, a Urzędem Pracy. Środki na kształcenie pracowników z KFS są przekazywane na konto, wskazane we wniosku. Jeśli Urząd Pracy, bądź Wy jako uczestnicy szkolenia tego wymagają, Compendium CE podpisuje także umowę o realizacje szkoleń na które zostały przyznane środki z dofinansowania.

Krok 5 – Realizacja szkoleń oraz dostarczenie dokumentów do PUP po odbytym szkoleniu

Po spełnieniu niezbędnych formalności nadszedł czas realizacji szkolenia. Po odbytym szkoleniu wystawimy fakturę z 14 dniowym okresem płatności, a po jej opłaceniu, należy dostarczyć do Powiatowego Urzędu Pracy niezbędne dokumenty potwierdzające udział w szkoleniu oraz dokonanie opłaty za szkolenia.

Podsumowanie

Krajowy Fundusz Szkoleniowy jest doskonałym narzędziem do zwiększania kompetencji pracowników oraz dbania o ich rozwój, znacznie ograniczając przy tym koszty. Tylko w ostatnich 3 latach ze szkoleń dofinansowanych organizowanych przez Compendium CE, skorzystało ponad 500 osób z całej Polski. W razie jakichkolwiek pytań nasi specjaliści pozostają do dyspozycji pod adresem mailowym: dofinansowaniaIT@compendium.pl

 

Aktualne nabory KFS w roku 2023:

Krajowy Fundusz Szkoleniowy już wystartował. W roku 2023 do wykorzystania na szkolenia i rozwój pracowników jest prawie 219 752 tys. złotych! Poniżej przedstawiamy listę aktualnie prowadzonych naborów w całej Polsce, sprawdź czy w Twoim powiecie jest aktualnie prowadzony nabór wniosków!

Woj. dolnośląskie
Woj. małopolskie
Woj. mazowieckie
Woj. podkarpackie
Woj. pomorskie
Woj. świętokrzyskie
Woj. wielkopolskie
Woj. zachodniopomorskie
Formularz kontaktowy

Prosimy o wypełnienie poniższego formularza, jeśli chcą Państwo uzyskać więcej informacji o powyższym temacie.

* pola oznaczone (*) są wymagane

Informacje o przetwarzaniu danych przez Compendium – Centrum Edukacyjne Spółka z o.o.