Poznaj metodykę Scrum - kursy ScrumStudy już dostępne w Compendium CE!
czwartek, 03 marzec 2016
Metodyka Scrum jest bardzo popularna zwłaszcza w programistycznych zespołach projektowych. Scrum jest zaliczony do grupy metodyk opartych o filozofię Agile, czyli tzw. metod zwinnych. Określenie zwinny (agile) odnosi się do zbioru wartości i zasad przedstawionych w dokumencie Agile Manifesto. Dokument ten powstał jako kontr-podejście do tradycyjnego sposobu prowadzenia projektów, który swego czasu był popularny, a równocześnie nie sprawdzał się we wszystkich przypadkach.
Najważniejsze wartości, które zostały zawarte w Agile Manifesto to:
- ludzie i interakcje pomiędzy nimi są ważniejsze niż procesy i narzędzia
- działające oprogramowanie jest ważniejsze niż pełna dokumentacja
- bieżąca współpraca z właścicielem produktu jest ważniejsza niż wcześniejsze planowane ustalenia
- reakcja na zmiany jest ważniejsza niż ścisła realizacja z góry założonego planu
Filozofia podejścia Agile w skrócie sprowadza się do tego, aby odbiorcy dostarczać wypełni działające fragmenty oprogramowania wytwarzane w możliwie krótkich iteracjach oraz zapewniać elastyczne podejście i reagowanie na sugestie i zmiany, które mogą się pojawić w trakcie realizacji projektu. Dzięki temu właściciel produktu otrzymuje ostatecznie działające oprogramowanie, którego każdą część przetestował i zaakceptował, pomimo tego, że końcowy produkt może się znacznie różnić od początkowych założeń ujętych w planie.
Sama metodyka Scrum opiera się oczywiście na podejściu Agile. W typowych projektach z zastosowaniem Scrum grupa pracowników wyznaczona do danego projektu dzieli się na małe, samoorganizujące się zespoły, w których uczestniczą osoby posiadające różne umiejętności i doświadczenie. Cały projekt jest dzielony na małe części, których ukończenie prowadzi do otrzymania konkretnego weryfikowalnego rezultatu. Czas pracy nad daną częścią jest nazywany sprintem. Wszystkie sprinty w projekcie trwają taką samą ilość czasu (zazwyczaj 1-4 tygodnie), a ich wynikiem powinien być „działający” fragment całego projektu. Dodatkowo zespół pod przewodnictwem Scrum Mastera uczestniczy w codziennych krótkich spotkaniach, trwających maksymalnie 15 min, aby zsynchronizować postęp prac w sprincie. Pojedynczy sprint kończy się jego przeglądem, w którym uczestniczą wszyscy biorący udział w tworzeniu projektu oraz retrospektywy, która jest już dedykowana tylko i wyłącznie dla członków zespołu Scrum. W czasie jej trwania analizuje się właśnie zakończony sprint pod kątem ludzi, procesów, użytych narzędzi i wzajemnych interakcji.
Stosowanie metodyki Scrum stało się praktycznie standardem w większości projektów programistycznym , a co za tym idzie zapotrzebowanie na wiedzę i umiejętności dotyczącej samej metodyki, zasad budowania i funkcjonowania zespołów czy też prowadzenia projektu cały czas rośnie.
Wprowadzenie do naszej oferty autoryzowanych szkoleń i certyfikacji ScrumStudy wychodzi naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów.
Dlaczego właśnie ScrumStudy?
Na rynku można znaleźć autoryzowane szkolenia z metodyki Scrum od trzech dostawców. Jednym z nich jest ScrumStudy. Jako Compendium zdecydowaliśmy się na współpracę właśnie ze ScrumStudy, ponieważ posiada kilka istotnych zalet w porównaniu do pozostałych dostawców, a mianowicie:
- Całość programu szkoleniowego jest oparta na SCRUM Body of Knowledge (SBOK Guide), która w uporządkowany sposób omawia po kolei wszystkie zagadnienia, w przeciwieństwie do innych dostawców, gdzie treść szkolenia jest zależna od prowadzącego trenera i jego doświadczenia.
- Szerokie podejście do zagadnienia Scrum w szkoleniach ScrumStudy pozwala na implementację metody w różnych firmach, projektach i zespołach
- ScrumStudy ma największą na świecie sieć Authorized Training Partners (ATPs), a także to właśnie z ich wersji szkoleń Scrum korzystały największe firmy z listy Fortune 500, m.in. Apple, HP, Dell, Bank of America i inne.
- ScrumStudy jako jedyne dostarcza duży zakres materiału bezpłatnie. Na ich stronach można znaleźć ponad 5 godzin video (m.in. darmowy Scrum Fundamentals Certified (SFC) Course) oraz case studies, aplikację mobilną i wiele innych udogodnień, które wprowadzają do zagadnień metodyki Scrum.
- Szkolenia ScrumStudy, w przeciwieństwie do innych, nie są tylko suchymi wykładami. Podczas kursów uczestnicy będą uczyć się metodyki za pomocą różnych form nauczania, m.in. symulacji realnych problemów w projektach i zespołach oraz próby ich rozwiązywania, a także analizy różnych studiów przypadków.
- Autoryzowane egzaminy ScrumStudy potwierdzają nabytą podczas szkolenia wiedzę i uprawniają do posługiwania się tytułami: certyfikowany Scrum Master, Scrum Developer, Scrum Product Owner, SCRUMstudy Agile Master, Expert Scrum Master.
- Wszyscy trenerzy ScrumStudy posiadają certyfikat trenerski i muszą posiadać przynajmniej trzy certyfikaty ScrumStudy: SMC, SDC i SPOC. Ponadto kilka razy do roku biorą udział w szkoleniach „Train-the-Trainer” organizowanych przez ScrumStudy, w celu aktualizacji wiedzy oraz ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji.
Szkolenia i egzaminy ScrumStudy dostępne w Compendium CE, są podzielone na role, jaką dany pracownik ma pełnić w zespole:
Dostępne jest również przeglądowe szkolenie i egzamin prezentujące założenia filozofii Agile i wybrane metodyki zgodne z tą filozofią. W szczególności polecamy to szkolenie kadrze wyższego szczebla, która też powinna znać fundamenty kultury pracy swoich zespołów projektowych:
W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy Państwa do kontaktu poprzez poniższy formularz kontaktowy lub dzwoniąc na numer telefonu podany w zakładce Kontakt.