W czym programować? Najbardziej poszukiwane języki programowania w 2018

czwartek, 12 lipiec 2018

Podobnie jak w ubiegłych latach poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje z trzech corocznych raportów publikowanych przez Stack Overflow, RedMonk, GitHub oraz TIOBE stanowiących unikatowe źródło wiedzy na temat trendów oraz zmian w popularności poszczególnych języków programowania na świecie. Dane z tych raportów niewątpliwie mogą być wskazówką, którą z technologii programistycznych warto się zainteresować.

w czym programować w 2018

Programowanie katalog szkoleń

 

Od 2011 Stack Overflow corocznie prosi deweloperów z całego świata o podzielenie się informacjami na temat danych demograficznych, ulubionych technologii, nawyków programowania, miejsca pracy i doświadczeń w poszukiwaniu pracy, jak również tego w jaki sposób się uczą, dzielą wiedzą i podnoszą swoje kompetencje. Tegoroczny raport opublikowany przez Stack Overflow jest wynikiem analizy ankiet wypełnionych przez ponad 100 tysięcy deweloperów z całego świata, co jest jak do tej pory absolutnym rekordem. W 2017 ankiety wypełniło blisko 40 tysięcy mniej ankietowanych! 39 tysięcy ankietowanych pochodziło z Europy

Najważniejsze wnioski wyciągnięte przez Stack Overflow na podstawie ankiet w 2018 roku:

 • Potwierdza się wniosek wyciągnięty w 2017, że zawodowi programiści wcale nie uczyli się kodować od najmłodszych lat.

w czym programować

Największą grupę wśród ankietowanych stanowią programiści, którzy rozpoczęli naukę programowania 3-5 lat wcześniej, a biorąc pod uwagę, że największą grupę ankietowanych stanowią osoby w wieku 25-34 i 18-24 lata, to swoją naukę rozpoczęli najwcześniej na poziomie szkoły średniej a w przeważającej części będąc na studiach.

 • Tylko 15,9% deweloperów aktywnie poszukuje pracy. Ale 59,8% deweloperów jest zainteresowanych możliwością rozmowy na temat nowych możliwości zatrudnienia.
 • Na pytanie: Co programiści biorą pod uwagę oceniają potencjalne miejsca pracy 18.3% wskazało na oferowane korzyści, 17.3% na języki, frameworki i inne technologie z którymi miałby pracować, 16% na możliwości rozwoju zawodowego, 13.6% na środowisko biurowe lub kulturę firmy, a 10.3% na możliwość pracy z domu/zdalnie.
 • Kierownicy działów projektowych, specjaliści DevOps i Data Scientis mogą liczyć na najwyższe wynagrodzenia.

Jak programiści oceniają przyszłość technologii AI?

Programiści są w większości optymistycznie nastawieni do możliwości, jakie daje sztuczna inteligencja, prawie trzy czwarte respondentów twierdzi, że są bardziej podekscytowani niż martwią się o to co przyniesie w przyszłości wykorzystanie AI.

Najbardziej popularne technologie

Języki programowania, języki skryptowe i języki znaczników

popularne technologie wśród programistów

Szósty rok z rzędu JavaScript jest najczęściej używanym językiem programowania. Python rok do roku poprawia swoją pozycję w rankingu, pokonując w tym roku C# podobnie jak w zeszłym PHP. Python staje się najszybciej rozwijającym się głównym językiem programowania.

Najpopularniejsze frameworki, biblioteki i narzędzia

najpopularniejsze frameworki i biblioteki dla programistów

Node.js i AngularJS nadal są najczęściej używanymi technologiami w tej kategorii, a React i .Net Core są również ważne dla wielu programistów.

Najbardziej pożądane języki wśród programistów

Popularne języki programowania w 2018

Python jest językiem najbardziej pożądanym już drugi rok z rzędu, co oznacza, że jest to język, który programiści, którzy jeszcze go nie używają, najczęściej wskazują, jako ten którego chcą się nauczyć.

Wśród dalszych prezentowanych analiz możemy odnaleźć:

 • ulubione bazy danych przez programistów: Redis, PostgreSQL, Elasticsearch, Amazon RDS/Aurora, Microsoft Azure (Tables, CosmosDB, SQL, etc)
 • ulubione platformy przez programistów: Linux, Serverless, AWS, RaspBerry Pi
 • najbardziej popularne środowiska programistyczne: Visual Studio Code, Visual Studio, Notepad++
 

Zobacz pełny raport Stack Overrflow >>

Popularność języków programowania wg. RedMonk

RedMonk w swoim rankingu stosuje korelację danych pozyskiwanych z Stack Overflow oraz platformy GitHub. W 2018 roku nastąpiły zmiany w stosunku do roku 2017 - w przypadku danych z GitHub do statystyk są teraz brane pod uwagę „prośby o udostępnienie” a nie, tak jak to było wcześniej, ilość repozytoriów. W przypadku danych z Stack Overflow, Red Monk używa obecnie nie danych publikowanych przez Stack Overflow na ich stronie www, a ich narzędzia do eksportu danych.

Publikuje swoje analizy w postaci cokwartalnych rankingów. Obecni liderzy popularności w kategorii języki programowania według RedMonk to:

 1. JavaScript
 2. Java
 3. Python
 4. PHP
 5. C#

RedMonk jednoczęsnie zwraca uwagę na wyraźnie rosnące zainteresowanie językami takimi jak: R, Swift, TypeScript, PowerShell i Rust.

Ranking języków programowania 2018 wg. RedMonk

Statystyki od GitHub

Sam GitHub również prezentuje na bieżąco statystyki aktywności projektów w danym języku programowania. Patrząc na aktualne statystyki widzimy dużą aktywność projektów pisanych w Rust, Clojur, Scala, Elixir, Nu, Io i Swift.

 

Indeks popularności języków programowania według TIOBE

TIOBE utrzymuje popularny indeks języków programowania od 2001 roku. Podobniej jak 2017 nadal wykorzystuje 25 wyszukiwarek, które monitorują wiele kanałów informacyjnych i tablic ogłoszeń o pracę w poszukiwaniu najnowszych trendów w branży programistycznej. Szczegółowe informacje na temat mechanizmów wyszukiwania stosowanych przez TIOBE znajdują się tutaj >> . Lista najbardziej popularnych języków programowania według TIOBE na lipiec 2018:

Popularność różnych języków programowania 2018

Pierwsze 7 miejsc popularności według TIOBE zajmują języki:

 1. Java
 2. C
 3. C++
 4. Pyton
 5. Visual Basic .NET
 6. C#
 7. PHP

W czołówce coraz wyżej w statystykach pnie się do góry Python.

w czym programować w 2018

Podsumowując podobnie jak w 2017 analizy Stack Overflow, RedMonk i TIOBE, mimo że te trzy instytucje przy tworzeniu swoich rankingów stosują różne metody, to Top 6 języków programowania w roku 2018 jest praktycznie identyczny jak w 2016 i 2017 - różnice występują tylko na poszczególnych pozycjach, na jakich dany język występuje w danych rankingu, w górę przesuwa się Python. Czołówka prezentuje się następująco:

Top 6 języków programowania w 2018:

 1. JavaScript (zobacz szkolenia z JavaScript)
 2. Java (zobacz szkolenia z programowania w Java)
 3. Python (zobacz szkolenia z programowania w Python)
 4. C#
 5. PHP
 6. C++

Wszystkim tym, którzy chcieliby postawić pierwsze kroki w tych językach programowania, powiększyć już posiadane umiejętności na szkoleniach zawansowanych, poznać frameworki towarzyszące tym językom programowania lub polecane narzędzia programistyczne czy też poznać metodyki prowadzenia projektów deweloperskich takich jak SCRUM, Kanban oraz filozofię zarządzania DevOps stawiającą na współpracę administratorów i programistów, czy też już konkretne narzędzia zespołów DevOps jak Ansible, Puppet polecamy nasze szkolenia >>

Formularz kontaktowy

Prosimy o wypełnienie poniższego formularza, jeśli chcą Państwo uzyskać więcej informacji o powyższym temacie.

* pola oznaczone (*) są wymagane

Informacje o przetwarzaniu danych przez Compendium – Centrum Edukacyjne Spółka z o.o.