W czym programować, czyli najbardziej poszukiwane języki programowania w 2017

W czym programować? Najbardziej poszukiwane języki programowania w 2017

Podobnie jak w ubiegłych latach poniżej zebbraliśmy najważniejsze informacje z trzech corocznych raportów publikowanych przez  Stack OverflowRedMonk , GitHub oraz TIOBE stanowiących bardzo dobre źródło wiedzy na temat trendów oraz zmian w popularności poszczególnych języków programowania na świecie. Dane z tych raportów niewątpliwie mogą być wskazówką, którą z technologii programistycznych warto się zainteresować.

Od 2011 Stack Overflow corocznie prosi deweloperów z całego świata o podzielenie się informacjami  na temat ich ulubionych technologii, nawyków programowania i pracy, jak również tego w jaki sposób się uczą, dzielą wiedzą i podnoszą swoje kompetencje. Tegoroczny raport opublikowany przez Stack Overflow jest wynikiem analizy ankiet wypełnionych przez ponad 64 tysięce deweloperów z ponad 213 krajów, co jest jak do tej pory absolutnym rekordem! A ponad 2,5% ankietowanych pochodziło z Polski (1600 osób)!

Nauka programowania a praca programisty, czyli ciekawe dane ze Stack Overflow

Najważniejsze wnioski wyciągnięte przez Stack Overflow na podstawie aktualnych wyników ankiet to:

 • Błędnym, a równocześnie powszechnym wyobrażeniem o programistach jest to, że wszyscy zaczęli programować już w dzieciństwie. W rzeczywistości to wygląda różnie. Wyniki ankiety pokazują, że 11,3% ankietowanych programistów swoją pierwszą pracę zawodową rozpoczęło już w ciągu pierwszego roku nauki programowania. Kolejne 36,9% uczyło się programować od jednego do czterech lat przed rozpoczęciem kariery jako deweloper.
 • Tylko 13,1% deweloperów aktywnie poszukuje pracy. Ale 75,2% deweloperów jest zainteresowanych możliwością rozmowy na temat nowych możliwości zatrudnienia.
 • Na pytanie: co najbardziej sobie cenią przy rozważaniu nowej propozycji pracy, 53,3% respondentów twierdzi, że opcja zdalnej pracy byłaby dla nich priorytetowa. Większość programistów, 63,9%, odpowiedziała, że pracują zdalne co najmniej przez jeden dzień w miesiącu, a 11,1% twierdzi, że pracują na pełnym etacie całkowicie zdalnie lub prawie przez cały czas.
 • Większość ankietowanych deweloperów powiedziała, że ich zdaniem ich wynagrodzenie było zbyt niskie. Zwłaszcza programiści pracujący w sektorze rządowym i publicznym czują, że są niewystarczająco opłacani. W kontrze do nich stoją np. programiści pracujący w sektorze finansowym – wskazują oni, że są nawet przepłacani.


Wśród prezentowanych analiz możemy odnaleźć:

 • najbardziej popularne typy deweloperów: Web Developer 72,5% w tym Full Stack Web Developer 63,7%, Back-end Developer 24,4%, Front-end Developer 11,9%
 • wśród deweloperów aplikacji mobilnych prym wiodą Android i Ios, ale widoczny też jest wzrost specjalizacji takich jak data scientistanalityk danych
 • tytułowe najbardziej popularne języki programowania 2017: JavaScript, SQL, Java, C#, Python, PHP…,
 • najbardziej popularne frameworki (Node.js, AngularJS, .NET, React, …).

Zobacz ełeny raport stackoverflow >>

Popularność jeżyków programowania wg. RedMonk

RedMonk w swoim rankingu stosuje korelację danych z StackOverflow oraz realnego użycia danego języka w wytwarzanym i udostępnianym kodzie na platformie GitHub. Publikuje swoje analizy w postaci cokwartalnych rankingów . Obecni liderzy popularności w kategorii języki programowania według RedMonk to:

 1. JavaScript
 2. Java
 3. Python
 4. PHP
 5. C#

RedMonk jednoczęsnie zwraca uwagę na wyraźnie rosnące zainteresowanie językami takimi jak: R, Swift, TypeScript, PowerShell i Rust.


Popularne języki programowania wg. RedMonk

Statystyki od GitHub

Sam GitHub również prezentuje na bieżąco statystyki aktywności projektów w danym języku programowania. I potwierdzając obserwacje RedMonk zdecydowanie widać dużą aktualną aktywność projektów pisanych w Swift, Rust, TypeScript

Indeks popularności języków programowania według TIOBE

Z kolei TIOBE utrzymuje popularny indeks języków programowania od 2001 roku. Obecnie wykorzystuje 25 wyszukiwarek, które monitorując wiele kanałów informacyjnych i tablic ogłoszeń o pracę w poszukiwaniu najnowszych trendów w branży programistycznej. Oto lista najbardziej popularnych języków programowania w 2017 roku na podstawie danych z badań z kwietnia 2017

Ranking języków programowania wg. TIOBE na 2017

Pierwsze 6 miejsc popularności według TIOBE zajmują języki:

 1. Java
 2. C
 3. C++
 4. C#
 5. Pyton
 6. PHP. I ta czołówka nie zmienia się od lat. 7 miejsce to JavaScript, który przebojem wbija się coraz to na wyższe pozycje.

Warto też wskazać Scratch , który co prawda zajmuje 19 pozycję, ale sukcesywnie pnie się do góry, co jest bardzo dobrym rezultatem mając świadomość, że jest on głównie używany do celów edukacyjnych. Scratch jest językiem, który powstał na zasadach wolnego oprogramowania w MIT Media Labs, a jego repozytorium zawiera już ponad 20 milionów projektów z aktywnie rosnącą liczbą nowych użytkowników każdego miesiąca. Gorąco kibicujemy Scratch i wszystkim projektom realizowanym zwłaszcza na poziomie szkół podstawowych!

Podsumowując analizy Stack Overflow, RedMonk  i TIOBE, mimo że te trzy instytucje przy tworzeniu swoich rankingów stosują różne metody, to Top 6 języków programowania w roku 2017 jest praktycznie identyczny jak w 2016 - różnice występują tylko na poszczególnych pozycjach, na jakich dany język występuje w danych rankingu. Czołówka prezentuje się następująco:

Top 6 języków programowania w 2017:

 1. JavaScript
 2. Java
 3. PHP
 4. Python
 5. C#
 6. C++

Wszystkim tym, którzy chcieliby postawić pierwsze kroki w tych językach programowania, powiększyć już posiadane umiejętności na szkoleniach zawansowanych, poznać frameworki towarzyszące tym językom programowania lub polecane narzędzia programistyczne czy też poznać metodyki prowadzenia projektów deweloperskich takich jak SCRUM czy Kanban polecamy między innymi szkolenia:

JavaScript

Java

Python

PHP i Zend Framework

C#

 

Programowanie mobilne

Capstone Couseware

Programowanie mobilne

CompTIA

Metodyki zwinne

Scrum

Kanban

Agile

 

Prosimy o wypełnienie poniższego formularza, jeśli chcą Państwo uzyskać więcej informacji o powyższym temacie.