W czym programować w 2020? Najpopularniejsze języki programowania - raport

piątek, 06 grudzień 2019

Wzorem lat ubiegłych ponownie zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące popularności języków programowania z corocznych raportów publikowanych przez Stack Overflow, RedMonk , GitHub i TIOBE oraz dodatkowo tegoroczne podsumowanie wzbogaciliśmy o informacje z PYPL. Wszystkie te raporty stanowią bardzo dobre źródło wiedzy na temat trendów oraz zmian w popularności poszczególnych języków programowania na świecie. Dane z tych raportów niewątpliwie mogą być wskazówką, którą z technologii programistycznych warto się zainteresować w 2020 roku.

W czym programować w 2020 roku?

Spis treści:

 1. Raport Stack Overflow
  1. Najpopularniejsze języki programowania
  2. Najpopularniejsze frameworki, biblioteki i narzędzia
  3. Najczęściej stosowane bazy danych
  4. Najbardziej pożądane języki wśród programistów
 2. Raport RedMonk
 3. Statystyki GitHub
 4. Indeks Tiobe
 5. PYPL Language Index
 6. Podsumowanie

Raport Stack Overflow

Począwszy od 2011 Stack Overflow corocznie prosi deweloperów z całego świata o podzielenie się informacjami na temat danych demograficznych, ulubionych technologii, nawyków programowania, miejsca pracy i doświadczeń w poszukiwaniu pracy, jak również tego w jaki sposób uczą się i dzielą wiedzą oraz podnoszą swoje kompetencje. Tegoroczny raport opublikowany przez Stack Overflow jest wynikiem analizy ankiet wypełnionych przez blisko 90 tysiące deweloperów z całego świata. Jest to drugi wynik w historii. W 2018 padł rekord, gdzie ankiety wypełniło blisko 100 tysięcy programistów.

Najważniejsze wnioski wyciągnięte przez Stack Overflow na podstawie ankiet w 2019 roku:

 • Python jest najszybciej rozwijającym się językiem programowania spośród tych najczęściej używanych. Po raz kolejny zaliczył on wzrost popularności w szeregach języków programowania, przeskakując w tym roku Javę i stając się drugim najszybciej zdobywającym popularność językiem (za Rust).
 • Ponad połowa respondentów napisała swój pierwszy wiersz kodu, kiedy miała mniej niż szesnaście lat. Chociaż przy dokładniejszej analizie danych to doświadczenie różni się w zależności od kraju i płci.

Źródło: stackoverflow.com

Źródło: stackoverflow.com

 

 • Specjaliści DevOps i inżynierowie SR (Site Reliability) należą do najlepiej zarabiających, najbardziej doświadczonych programistów, najbardziej zadowolonych ze swoich zadań i najrzadziej szukających nowych miejsc pracy.
 • Spośród krajów objętych badaniem Chiny mają najbardziej optymistycznych programistów wierzących, że ludzie urodzeni dzisiaj będą mieli lepsze życie niż ich rodzice. Deweloperzy w krajach Europy Zachodniej, takich jak Francja i Niemcy, należą do najmniej optymistycznych co do przyszłości.
 • Wskazując czynniki blokujące wydajność programiści zgłaszają różne wyzwania w zależności od grup, do których należą, np. mężczyźni częściej twierdzą, że wykonywanie zadań niezwiązanych z wytwarzaniem kodu stanowi dla nich problem. Natomiast respondenci będący mniejszościami seksualnymi częściej twierdzą, że problemem jest toksyczne środowisko pracy.

 

Najbardziej popularne technologie - języki programowania, języki skryptowe i języki znaczników

Najpopularniejsze technologie w programowaniue
Źródło: stackoverflow.com

Siódmy rok z rzędu JavaScript jest najczęściej używanym językiem programowania, jednak Python ponownie poprawia swoją pozycję w rankingu, pokonując w tym roku język Java, podobnie jak w latach ubiegłych C# i PHP. Python jest obecnie najszybciej zdobywającym popularność językiem programowania spośród tych najczęściej używanych.

Najpopularniejsze frameworki, biblioteki i narzędzia wg. Stack Overflow

Najpopularniejsze frameworki 2019
Źródło: stackoverflow.com

Po raz pierwszy w tym roku Stack Overflow w swojej ankiecie zapytał o tak wiele technologii w tej kategorii. Uzyskane odpowiedzi pokazują, że Node.js był najczęściej używanym frameworkiem w 2019 roku. Więcej programistów twierdzi, że korzysta z .NET niż .NET Core, a framework dedykowany do implementacji deep learnig - TensorFlow jest wielokrotnie bardziej popularny niż Torch / PyTorch.

Najczęściej stosowane bazy danych wg. Stack Overflow

Najpopularniejsze bazy danych 2019
Źródło: stackoverflow.com

Podobnie jak w 2018 roku, MySQL jest wskazana jako najczęściej używana baza danych. PostgreSQL zajął w tym roku drugie miejsce, wyprzedzając Microsoft SQL Server.

Najbardziej pożądane języki wśród programistów

Najbardziej pożądane języki programowania w 2019

Źródło: stackoverflow.com

Czwarty rok z rzędu Rust jest najbardziej pożądanym językiem programowania wśród respondentów ankiety Stack Overflow, a zaraz za nim znajduje się Python będąc najszybciej zdobywającym popularność językiem programowania spośród tych najczęściej stosowanych. Oznacza to, że proporcjonalnie więcej programistów chce kontynuować pracę właśnie z Pythonem i Rustem niż z pozostałymi językami.

Dla odmiany VBA i Objective-C są uznane w tym roku za najbardziej „znienawidzone”, co oznacza, że wysoki odsetek programistów, którzy obecnie korzystają z tych technologii, nie wyraża zainteresowania kontynuowaniem pracy z nimi w przyszłości.

Wśród dalszych prezentowanych analiz możemy odnaleźć:

 • najbardziej ulubione i pożądane przez programistów web frameworki: React.js, Vue.js, Express, Spring, ASP .NET
 • najbardziej ulubione i pożądane przez programistów bazy danych: Redis, PostgreSQL, ELasticsearch, Firebase, MongoDB, MariaDB
 • najbardziej ulubione i pożądane przez programistów platformy: Linux, Docker, Kubernetes, Raspberry Pi, AWS, MacOS, iOS, Google Cloud Platform, Microsoft Azure
 • najbardziej popularne środowiska programistyczne: Visual Studio Code, Visual Studio, Notepad++

Zobacz pełny rapost Stack Overflow 2019

Raport RedMonk

RedMonk w swoim rankingu stosuje korelację danych pozyskiwanych z Stack Overflow oraz platformy GitHub. W przypadku danych z GitHub do statystyk są brane dane z GitHub Archive i „prośby o udostępnienie”. W przypadku danych z Stack Overflow, Red Monk wykorzystuje surowe dane publikowane przez Stack Overflow i ich narzędzie do eksportu danych, nakładając na nie swoje metryki.

RedMonk publikuje swoje analizy w postaci cyklicznych raportów (dwa razy do roku) wraz z opisem aktualnie stosowanej metody zbierania i korelacji danych. Obecnie najbardziej aktualny raport został opublikowany w czerwcu 2019. Obecni liderzy popularności w kategorii „języki programowania” według RedMonk to:

 1. JavaScript
 2. Java
 3. Python
 4. PHP
 5. C++
 6. C#

RedMonk jednocześnie zwraca uwagę na wyraźnie rosnące zainteresowanie takimi jezykami jak:

 • TypeScript
 • R
 • Swift
 • Kotlin
 • Rust
 • Julia.

popularność języków programowania wg. RedMonk

Źródło: redmonk.com

 

Statystyki GitHub

GitHub bezpośrednio również prezentuje na bieżąco statystyki aktywności projektów w danym języku programowania. Patrząc na aktualne statystyki widzimy dużą aktywność projektów pisanych w Go, Swift, TypeScript, Rust i Kotlin.

 

TIOBE

TIOBE utrzymuje popularny indeks języków programowania od 2001 roku. Podobniej jak 2018 nadal wykorzystuje 25 wyszukiwarek, które monitorują wiele kanałów informacyjnych i tablic ogłoszeń o pracę w poszukiwaniu najnowszych trendów w branży programistycznej. Szczegółowe informacje na temat mechanizmów wyszukiwania stosowanych przez TIOBE można znaleźć tutaj. Lista najbardziej popularnych języków programowania według TIOBE na listopad 2019:

Najpopularniejsze języki programowania wg. Tiobe

Źródło: tiobe.com

 

Pierwsze 10 miejsc popularności według TIOBE zajmują języki:

 1. Java
 2. C
 3. Python
 4. C++
 5. C#
 6. Visual Basic .NET
 7. JavaScript
 8. PHP
 9. SQL
 10. Swift

Coraz wyżej w statystykach pojawia się także Python.

popularność języków programowania wg. Tiobe

Źródło: tiobe.com

 

PYPL Language Index

Index PYPL PopularitY of Programming Language jest tworzony w oparciu o analizę ilości wyszukiwania samouczków danego języka programowania w wyszukiwarce Google. Im częściej przeszukiwany jest dany samouczek dla danego języka, tym bardziej popularny jest język według indeksu PYPL. Surowe dane pochodzą z Google Trends.

programowanie popularność samouczków

Źródło: pypl.github.io

Pierwsze 10 miejsc popularności według PYPL zajmują języki:

 1. Python
 2. Java
 3. JavaScript
 4. C#
 5. PHP
 6. C/C++
 7. R
 8. Objective-C
 9. Swift
 10. Matlab

Prym dzierży bezapelacyjnie Python, którego popularność zwiększyła się najbardziej - w przeciągu 5 ostatnich lat urosła o 19%.

pythhon vs. java popularność

Źródło: pypl.github.io

 

Zachęcamy też do zapoznania się z animacją pokazująca zmiany popularności języków programowania według PYPL 2004 do 2019:

Podsumowanie

Podobnie jak w 2018, analizy Stack Overflow, RedMonk i TIOBE oraz dodana przez nas w tym roku PYPL Language Index pokazują, że pomimo tworzenia rankingów przez każdą z tych inicjatyw za pomocą różnych metod Top 6 języków programowania w roku 2019 jest praktycznie identyczny jak w 2016 , 2017 i 2018 - różnice występują tylko na pojedynczych pozycjach, które dany język zajmuje. Trend, który można zaobserwować jako utrzymujący się od kilku lat to przesuwanie się w górę Python’a. Czołówka prezentuje się następująco:

Top 6 języków programowania w 2019:

 1. JavaScript
 2. Python
 3. Java
 4. C#
 5. PHP
 6. C++

Jak co roku możemy też wskazać języki które nie mają może jeszcze dużych udziałów w rynku, ale generują duże zainteresowanie wśród obecnych programistów jak i osób dopiero myślących o karierze zawodowej związanej z programowaniem. W tym roku niewątpliwie w tej kategorii należy wskazać: Kotlin, Rust, Swift, R, TypeScript.

Zachęcamy również wszystkich zawodowo związanych z wytwarzaniem kodu, projektowaniem, testowaniem aplikacji, prowadzeniem projektów programistycznych do zdobywania umiejętności z zakresu zwinnych metodyk zarządzania projektami takich jak SCRUM, Kanban oraz stosowania w praktyce filozofii zarządzania DevOps stawiającej na współpracę administratorów i programistów. Czy bardziej szczegółowo do wdrożenia sposobu pracy CI/CD (Continuous Integration/Continuous Delivery) czyli osiągnięcia spójnego i zautomatyzowanego sposobu budowania i testowania aplikacji mającego wpływ na możliwość wprowadzanie częstszych zmian w kodzie i w konsekwencji na dostarczanie lepszej jakości oprogramowania.

2019 to też kolejny rok z rzędu, w którym szczególnie podkreśla się znaczenie bezpieczeństwa w wytwarzanym oprogramowaniu. To właśnie umiejętności tworzenia bezpiecznego kodu stają się bezwzględnym wymogiem charakteryzującym dobrego programistę. Umiejętności programistyczne bez zachowania standardów, dobrych praktyk i zasad gwarantujących bezpieczeństwo wytwarzanego kodu w dzisiejszych czasach są niewystarczające. Dlatego szkolenia i kursy dedykowane programistom, testerom czy architektom oprogramowania, a dotyczące ściśle bezpieczeństwa wytwarzanego oprogramowania są bardzo ważne, np.: C#, C/C++, Java, PHP, Python, Web, Cloud

Formularz kontaktowy

Prosimy o wypełnienie poniższego formularza, jeśli chcą Państwo uzyskać więcej informacji o powyższym temacie.





* pola oznaczone (*) są wymagane

Informacje o przetwarzaniu danych przez Compendium – Centrum Edukacyjne Spółka z o.o.