Szkolenia The Linux Foundation

Cel szkolenia

kod: LFS253

Nowadays, we have different applications to go about our daily life: booking a cab, ordering food, scheduling an appointment, and so on. The companies creating and providing these apps continuously listen to their customers and come up with new features to address their concerns. In such an app-driven world, containers and microservices seem to be the perfect home for an application. With containers, we bundle an application with all its dependencies and deploy it on the platform of our choice, be it Bare-Metal, VM, Cloud, etc.

Containers bring benefits to all the phases of an application lifecycle. Therefore, it becomes extremely important for all of us to learn about containers, irrespective of our domain, be it Developers, Quality Assurance, or Operations. Containers have become a central theme of DevOps.

This course will help you build a solid foundation on container technologies. After completing this course, you should be able to do container and image operations with different container runtimes, manage network and storage (volumes) with containers, build and run multi-container applications with Docker, Docker APIs, etc.

Once you have learned the basics with the course, you will be able to take on more advanced topics, like Docker Swarm and Kubernetes, with ease.

 

Plan szkolenia Rozwiń listę

 1. Course Introduction
 2. The History of Containers
 3. Building Blocks
 4. Container Runtimes
 5. Docker for Mac and Windows
 6. Accessing a Remote Docker Daemon
 7. Container Operations
 8. Working with Images
 9. Working with Dockerfiles
 10. Container Networking
 11. Container Storage
 12. Building a Multi-Container Application with Docker Compose
 13. Introducing Docker APIs
 14. Docker Tips and Tricks
Pobierz konspekt szkolenia w formacie PDF

Dodatkowe informacje

Wymagania wstępne
 • Access to a workstation that has Linux, Mac, or Windows installed
 • Familiarity with the command line
 • Basic understanding of the Cloud
 • Access to a Linux server or Linux desktop/laptop (if you are not accessing DigitalOcean Cloud)
Poziom trudności
Czas trwania 1 dzień
Certyfikat

The participants will obtain certificates signed by The Linux Foundation.

Prowadzący

Certified The Linux Foundation Trainer.

Informacje dodatkowe

40 hours of self-course material.

Video Content

12 Months of Access to Online Course

Discussion Forums

Pozostałe szkolenia The Linux Foundation | E-learning

Szkolenia powiązane tematycznie

Cloud

DevOps

Open Source

Formularz kontaktowy

Prosimy o wypełnienie poniższego formularza, jeśli chcą Państwo uzyskać więcej informacji o powyższym szkoleniu.


* pola oznaczone (*) są wymagane

Informacje o przetwarzaniu danych przez Compendium – Centrum Edukacyjne Spółka z o.o.

CENA 299 USD NETTO

FORMA SZKOLENIA ?

 
Zapisz się na szkolenie
zamknij

Szkolenie stacjonarne

Szkolenia stacjonarne w Compendium CE odbywają się najczęściej w naszych lokalizacjach w Krakowie i Warszawie, ale także w miejscu ustalonym przez klienta. Grupa uczestnicząca w szkoleniu spotyka się w danym miejscu o określonym czasie i wraz z trenerem aktywnie uczestniczy w laboratoriach.

Szkolenie dlearning

W szkoleniach Compendium Distance Learning możesz uczestniczyć z dowolnego miejsca na świecie. Kursanci, dzięki zaawansowanej technologii, którą dostarcza Compendium CE, stale widzą i słyszą trenera, mogą mu zadawać pytania poprzez chat i mikrofon, a także uczestniczą w ćwiczeniach i laboratoriach, które rozwiązują wraz z prowadzącym. Po więcej informacji zajrzyj na stronę dlearning.eu

zamknij

Materiały papierowe

Materiały tradycyjne: cena zawiera standardowe materiały wydawane w postaci książek papierowych, drukowanych lub innej, w zależności od ustaleń z producentem.

Materiały elektroniczne

Materiały elektroniczne: są to materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej, które w zależności od dostawcy udostępniane są za pomocą dedykowanych aplikacji: Skillpipe, eVantage itd. lub w postaci dokumentów PDF.

Materiały ctab

Materiały ctab: cena zawiera tablet ctab oraz materiały szkoleniowe w formie elektronicznej bądź tradycyjne materiały szkoleniowe i materiały dodatkowe dostarczone w wersji elektronicznej w zależności od ustaleń z producentem (w postaci dokumentów PDF lub EPUB). Tak dostarczone materiały są przystosowane pod kątem wyświetlania ich na tablecie ctab. Po więcej informacji zajrzyj na stronę ctab.

Najbliższe szkolenia The Linux Foundation

Harmonogram szkoleń
The Linux Foundation