Szkolenia The Linux Foundation

Cel szkolenia

kod: LFS258

This course will teach you how to use the container management platform used by companies like Google to manage their application infrastructure.
You’ll learn:

 • Kubernetes architecture
 • Deployment
 • How to access the cluster
 • Secrets and ConfigMaps
 • And much more!

This course is designed to work with a wide range of Linux distributions, so you will be able to apply these concepts regardless of your distro.

Kubernetes is quickly becoming the de-facto standard to operate containerized applications at scale in the data-center. This course covers the fundamentals needed to understand Kubernetes and get quickly up-to-speed, to start building distributed applications that will scale, be fault-tolerant and simple to manage. From understanding its origin, to its high-level architecture, powerful API and key primitives, this course takes you from nothing to being in a position to start building complex applications. Kubernetes builds on 15 years of Google’s experience managing containerized applications. With a growing open-source community, it is poised to change the way we build and manage applications, as well as change the role of system administrators. This self-paced course will distill key principles, such as pods, deployments, replicasets, and services, and will give you enough information so that you can start using Kubernetes on your own.

Plan szkolenia Rozwiń listę

 1. Course Introduction
 2. Basics of Kubernetes
 3. Installation and Configuration
 4. Kubernetes Architecture
 5. APIs and Access
 6. OPI Objects
 7. Managing State with Deployments
 8. Services
 9. Volumes and Data
 10. Ingress
 11. Scheduling
 12. Logging and Troubleshooting
 13. Custom Resource Definitions
 14. Kubernetes Federations
 15. Helm
 16. Security
Pobierz konspekt szkolenia w formacie PDF

Dodatkowe informacje

Wymagania wstępne

To get the most out of this course, you should have basic Linux command line skills and at least some knowledge of linux containers (e.g. Docker). Our free LFS158 Introduction to Kubernetes course is useful preparation for this course.

Poziom trudności
Czas trwania 4 dni
Certyfikat

The participants will obtain certificates signed by The Linux Foundation.

Prowadzący

Certified The Linux Foundation Trainer.

Informacje dodatkowe

35 hours of self-course material.

Hands-on Labs & Assignments.

Video Content

12 Months of Access to Online Course

Discussion Forums

Pozostałe szkolenia The Linux Foundation | E-learning

Szkolenia powiązane tematycznie

Cloud

DevOps

Open Source

Formularz kontaktowy

Prosimy o wypełnienie poniższego formularza, jeśli chcą Państwo uzyskać więcej informacji o powyższym szkoleniu.


* pola oznaczone (*) są wymagane

Informacje o przetwarzaniu danych przez Compendium – Centrum Edukacyjne Spółka z o.o.

CENA 299 USD NETTO

FORMA SZKOLENIA ?

 
Zapisz się na szkolenie
zamknij

Szkolenie stacjonarne

Szkolenia stacjonarne w Compendium CE odbywają się najczęściej w naszych lokalizacjach w Krakowie i Warszawie, ale także w miejscu ustalonym przez klienta. Grupa uczestnicząca w szkoleniu spotyka się w danym miejscu o określonym czasie i wraz z trenerem aktywnie uczestniczy w laboratoriach.

Szkolenie dlearning

W szkoleniach Compendium Distance Learning możesz uczestniczyć z dowolnego miejsca na świecie. Kursanci, dzięki zaawansowanej technologii, którą dostarcza Compendium CE, stale widzą i słyszą trenera, mogą mu zadawać pytania poprzez chat i mikrofon, a także uczestniczą w ćwiczeniach i laboratoriach, które rozwiązują wraz z prowadzącym. Po więcej informacji zajrzyj na stronę dlearning.eu

zamknij

Materiały papierowe

Materiały tradycyjne: cena zawiera standardowe materiały wydawane w postaci książek papierowych, drukowanych lub innej, w zależności od ustaleń z producentem.

Materiały elektroniczne

Materiały elektroniczne: są to materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej, które w zależności od dostawcy udostępniane są za pomocą dedykowanych aplikacji: Skillpipe, eVantage itd. lub w postaci dokumentów PDF.

Materiały ctab

Materiały ctab: cena zawiera tablet ctab oraz materiały szkoleniowe w formie elektronicznej bądź tradycyjne materiały szkoleniowe i materiały dodatkowe dostarczone w wersji elektronicznej w zależności od ustaleń z producentem (w postaci dokumentów PDF lub EPUB). Tak dostarczone materiały są przystosowane pod kątem wyświetlania ich na tablecie ctab. Po więcej informacji zajrzyj na stronę ctab.

Najbliższe szkolenia The Linux Foundation

Harmonogram szkoleń
The Linux Foundation